Batıkent Özel Eğitim

Batıkent Özel Eğitim Simay Özel Eğitim Merkezi olarak Down sendromlu çocuklar için Türkiye’deki erken müdahale ve eğitimi iyileştirmek için çalışıyoruz.

Batıkent Özel Eğitim

Çalışmalarımız Down sendromlu çocukların nasıl geliştiğini ve öğrendiklerini araştırmakta ve daha etkili öğretim yaklaşımlarını ve terapilerini tanımlamaktadır. Bugün Türkiye’ye Down sendromlu yüzlerce genç için eğitim çıktılarını geliştiren çalışmaları sunma konusunda benzersiz bir odaklanmaya ve başarılı bir geçmişe sahibiz. Batıkent Özel Eğitim merkezileri içerisinde Simay Özel Eğitim Merkezi’ni seçmelisiniz çünkü:

 • Merkezimize başvuran bireylerle öncelikle ön görüşme yapılır.
 • Her bireyin kendine özel ihtiyaçlarının olduğunun farkındayız bu yüzden özel gereksinimler belirlenir ve aileyle görüşülür.
 • Çalışmalar ve inceleme sonucunda aileyle iş birliği de yapılarak en uygun eğitim programı hazırlanır.
 • Hazırlanan eğitim programı alanında uzman eğitimciler tarafından 3 ve 6 aylık periyodlarla değerlendirilir.
 • Akademik program uygulanan bireylerin programlarına okul ve rehberlik birimindeki eğitimcilerde dahil edilir.

Batıkent Özel Eğitim merkezi SİMAY Özel Eğitim Merkezi eğitim programını hazırlarken her zaman çocuğun ihtiyaçları, çevresi, ailesi, okul ve hastane takibi gibi konuları göz önünde bulundurarak programı hazırlar.

Batıkent Özel Eğitim SİMAY Eğitim Merkezi olarak çalışmalarımız, Down sendromlu çocuklar için konuşma, dil, bellek, okuma, sayı ve matematik, sosyal beceriler, eğitim, uyku ve davranışları üzerinde odaklanmaktadır. Batıkent Özel Eğitim üzerindeki deneyimimiz, Down sendromlu çocukların fırsat ve uygun destek verildiğinde daha fazla bilgi edinme potansiyelini defalarca göstermiştir.

Benzersiz Odağımız

Batıkent Özel Eğitim SİMAY Özel Eğitim Merkezi olarak Down sendromlu gençlerin pratik bilimsel çalışmalarına odaklanıyoruz; bu öğrencilerin öğrenme güçlüğünü kesin olarak belirlemek ve özel ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış öğretim yaklaşımlarını ve terapilerini değerlendirmek gerekiyor.

Batıkent Özel Eğitim SİMAY Özel Eğitim olarak, günlük aile yaşamında ve okulda Down sendromlu gençler için öğrenim gören, “gerçek dünya” görüşünü alıyoruz. Genlerimiz, ailelerimiz ve topluluklarımız ve sunduğumuz fırsatlar dahil birçok şeyin gelişmeyi etkilediğinin farkındayız.

Batıkent Özel Eğitim ve danışmanlık hizmetlerimiz, ebeveynleri ve profesyonelleri Down sendromlu çocuklar için erken müdahale ve eğitim konusunda kanıta dayalı tavsiyeler ve rehberlik hizmetleri sunmaktadır.

Kurum olarak her çocuğun iyi bir eğitimi hak ettiğini düşünüyoruz. Onları toplumların değerli bir üyesi olarak karşılıyor ve bireysel öğrenme ihtiyaçları ve onların güçlü yönlerini tanımak için öncelikle bireysel olarak öğrencimizle görüşüyoruz.

Down sendromlu çocuklar, birçok gelişim alanını etkileyen çeşitli gecikme ve zorluklarla karşılaşırlar. Deneyimimiz ve uzaman kadromuz, bu zorlukları anlayışımızı sürekli olarak geliştirmektedir. Aynı zamanda daha etkin öğretim yaklaşımlarını belirleyebiliyoruz.

Batıkent Özel Eğitim SİMAY Özel Eğitim Merkezi Olarak Amacımız

Vizyonumuz , Down sendromlu tüm çocuklar için başarılı bir eğitim sunmaktır. Down sendromlu her çocuğun bireysel potansiyelini yakalamak ve daha tatmin edici ve faydalı bir hayat yaşamak için her fırsattan yararlanıyor olmasını isteriz.

Misyonumuz , Down sendromlu çocuklar için gelişimsel ve eğitimsel sonuçların iyileştirilmesidir. Konuşma ve dilde, okuma ve okuryazarlıkta ve sayısal, matematik becerileri, hafıza ve biliş, sosyal gelişme ve eğitim kazanımlarında ölçülebilir iyileştirmelere odaklanıyoruz.

Batıkent Özel Eğitim Hizmetlerimiz

Kurumumuzda fizik tedavi alanında yurt içinde ve yurt dışında bulunan gelişmeleri yakından takip eden BOBATH TEDAVİSİ,UZAY TERAPİSİ,MANUEL TEDAVİ VE GÜNCEL TEDAVİ yaklaşımlarını hastalara uygulayan profesyonel fizyoterapist ekibi çalışmaktadır. Şu an kurumumuzda takip edilmekte olan hastalık grupları;

 • SEREBRAL PALSİ(SP)
 • DOWN SENDROMU
 • MENTAL RETERDASYON
 • GELİŞİM GERİLİĞİ
 • MULTİPLE SKLEROZ
 • SPİNA BİFİDA(SPİNA  BİFİDA OCCULTA,MENİNGOSEL,MENİNGOMYELOSEL)
 • HEMİPLEJİ,PARAPLEJİ,GUADRİPLEJİ ,BRACHİAL PLEKSUS LEZYONLARI
 • HİDROSEFALİ,MAKROSEFALİ,MİKROSEFALİ
 • KAS HASTALIKLARI(DUCHEN,SPİNAL MUSKÜLER CITROFİ,ARTROGRİPOZİS MULTİPLEX KONJENİTA,HECKER,HEREDİTER MOTOR SENSOPİ NÖROPATİ)FREDERİK ATAKSİ

Sizde çocuğunuzun gelişiminin daha hızlı olmasını,günlük hayatta bağımsızlığının artmasını ve iyi bir yaşam kalitesine ulaşmasını istiyorsanız henüz geç kalmış sayılmazsınız.

 • BİREYSEL EĞİTİM
 • GRUP EĞİTİMİ
 • AİLE EĞİTİMİ VE DANIŞMANLIĞI
 • OKUL TAKİP PROGRAMI
 • ŞEHİR DIŞI EĞİTİM VE TAKİP PROGRAMI
 • MÜZİK EĞİTİMİ
 • DRAMA EĞİTİMİ
 • FİZİK TEDAVİ PROGRAMINDA YARARLANAN BİREYLERİN DOKTOR GÖRÜŞMELERİ VE HASTANE TAKİP PROGRAMLARI
 • HALKLA İLİŞKİLER
 • SERVİS HİZMETİ
 • HASTANE VE RAM TAKİP ÇALIŞMASI

Benzersiz Uzmanlık

Batıkent Özel Eğitim hizmetlerimiz profesyonel eğitimciler tarafından kapsamlı bir pratik tecrübe ile geliştirilmekte ve sunulmaktadır.

Rehberimiz, Down sendromlu çocukların özel öğrenme ihtiyaçları, etkili müdahaleler ve öğretim yaklaşımları hakkındaki en son kanıtları ve anlayışı yansıtmaktadır.

 

Batıkent Özel Eğitim çalışmalarımız ile Down sendromlu çocukların yaşadığı okuma, dil, konuşma ve hafıza güçlüğünü anlamamız ve gelişimi ve eğitim başarı düzeylerini geliştiren öncü teknikler konusunda önemli ilerlemeler sağlamıştır.

Down sendromlu çocuklar ve yetişkinler, hepsi kendilerine özgü kişilikleri, aileleri ve tercihleri olan eşsiz bireylerdir.

Batıkent Özel Eğitim Faaliyet Alanımız

 • CEREBRAL PALSY
 • MENTAL RETERDASYON
 • DİL VE KONUŞMA BOZUKLUKLARI
 • KROMOZOM ANOMALİLERİ(DOWN SENDROMU)
 • KAS HASTALIKLARI
 • DİKKAT EKSİKLİĞİ
 • SINIR ZEKA
 • DUYU-DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

Batıkent Özel Eğitim SİMAY Özel Eğitim Merkezi’nde, Down sendromu hakkında sıklıkla sorulan soruların yanıtlarını bulacaksınız. Bu bilgiler, olguların bazı yaygın yanlış anlamalardan ayrılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Ankara Batıkent Özel Eğitim Merkezi olarak ailelerin ne gibi sorunlar yaşadığının farkındayız. Bu yüzden ailelerle her zaman iletişim halinde olmaya özellikle özen gösteririz. Aileler engelli bir çocuğun davranışlarını nasıl kontrol altında tutabileceklerini bilemeyebilirler. Bu çok doğal bir sorundur. Bu konuda yardım almak da çok doğal bir süreçtir. Batıkent Özel Eğitim Merkezi ailelere bu sorunlarla nasıl başa çıkabileceklerini de öğreterek çocuğun okulda edindiği olumlu davranışları evde de sürdürebilmesi sağlanır. Ayrıca çocuklarının eğitiminde ortaya çıkabilecek sorunları önleme  ve ortaya çıkabilecek sorunları önleme ve ortaya çıktığında da çözme becerisine sahip olabilirler.

Bu yüzden Batıkent Özel Eğitim Merkezi olarak çocuğun eğitiminin yanında ailenin de bilinçlendirilmesinin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Ailenin de profesyonel ve deneyimli kişiler tarafından bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi gerekir.

Batıkent Özel Eğitim Merkezine gelen bireylerin gelecekte başkalarına bağımlı olmadan kendi hayatlarını sürdürebilmelerini sağlamaktır. Kendi kendilerine yeter duruma gelen bireyler rahatlıkla toplumla bütünleşerek hayatlarını sürdürebilirler. Amacımız gençlerimizin ve çocuklarımızın hayatın hiçbir anından uzak kalmadan yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamaktır.

Bu amacı gerçekleştirebilmek için merkezimizde;

Batıkent Özel Eğitim Merkezi merkezimizde engelli bireylerin erken yaşta eğitim ve rehabilitasyon çalışmalarına başlamaları konusunda toplumsal bilinç yaratmak,

Kuruma müracat eden bireyin durumuna uygun rehabilitasyon programını oluşturmak,

Okul çocuklarının okul ile birlikte çalışma programlarını hazırlamak ve okul takiplerini yapmak.

Engelli bireylerin yetişkin oldukları zaman normal gelişim gösteren bireyler gibi bağımsız yada daha az bağımlı yaşayabilmeleri için gerekli sosyal becerileri kazandırmak.

Batıkent Özel Eğitim Merkezinde tüm bu çalışmaları yaparken aileyi de eğiterek; bu uzu  ve zor yolda yorulmadan ve bıkmadan yürüyebilmeleri için gerekli desteği ve motivasyonu yaratmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Down sendromlu bireylere çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde ilerlemeye yardımcı olmak Batıkent Özel Eğitim Simay Eğitim Merkezi olarak temel hedefimizdir.

Pediatrik ve yetişkin sağlık hizmetleri arasında bir köprü oluşturarak, bireylerin ve ailelerinin sağlık sisteminde gezinmelerine yardımcı oluyoruz. Bireyin ya da ailenin rızasıyla uzmanlarımız, Down sendromu ya da diğer yaşam boyu koşulları olan bireyin tedavisini ve bakımını tartışmak için diğer kurumlar ve sağlık uzmanları ile bir araya geleceklerdir.

İlk danışma ve kabul süreci öngörüşme olarak adlandırılır ve ailenin gözetiminde bireyle görüşülerek bireyin eğitim ihtiyaçlarına karar verilir. Her bireyin eğitim ihtiyaçları farklıdır. Öngörüşme 1 veya 2 saat sürebilir. Bu ziyaretlerden elde edilen bilgiler, aileye ve bireyin doktorlarına verilmektedir. Bireyin veya ailenin rızasıyla, sağlık uzmanlarımız, karşılıklı müvekkillerimizin tedavi ve bakımını tartışmak için diğer kurumlar ve sağlık profesyonelleri ile görüşebilirler.

Sağladığımız bazı hizmetler şunlardır:

 • Down sendromuyla ilişkili spesifik problemleri yönetmek için hizmetler
 • Başa çıkma ve uyarlamayı geliştirmeyi amaçlayan bireysel ve aile danışmanlığı
 • Yaşam boyunca bakımın sürekliliğini sağlamak için topluluk kaynaklarına yönlendirmeler
 • Ailelerin eğitimsel yol boyunca düzgün geçişlerine yardımcı olan eğitim hizmetleri
 • Eğlence aktivitelerinden sağlıklı yaşam alıştırma programlarına kadar çeşitli aktiviteleri kapsayan rekreasyon, sağlık ve spor hizmetleri
 • Konuşma dili terapisi, fizik tedavi, mesleki terapi, odyolojik geliştirmeler ve diğerleri gibi özel hizmetler
 • Beklenen uzun vadeli ihtiyaçlara sahip ailelere yardımcı olmak için bir savunuculuk destek sistemi sağlayan uzun vadeli planlama hizmetleri

Çocuklara nasıl bakacağımızı biliyoruz.

Ekibimiz çocuklarına bakmak için hayatlarını adamıştır. Çocuklara nasıl davranacaklarını ve onlarla nasıl iletişim kuracaklarını biliyorlar. Ekipmanlarımız çocuklar için özel olarak tasarlanmıştır. Ve merkezimiz de çocuklarla birlikte düşünülerek tasarlanmıştır.